Rada Programowa: "Wiadomości" TVP1 stronnicze i propagandowe
« lista artykułów
2016-01-30
W ostatnich dniach Rada Programowa TVP podjęła uchwałę w sprawie oceny poziomu i jakości głównego wydania "Wiadomości" TVP1. Zdaniem rady, główny program informacyjny Telewizji Publicznej powinien zostać poddany profesjonalnemu monitoringowi treści ponieważ są oznaki stronniczości. - "Wiadomości" nie mogą uprawiać propagandy, nie mogą być rządowe lub partyjne - brzmi komunikat.
Rada Programowa TVP nie komentując doboru pracowników i współpracowników przez nowe władze TVP S.A., zauważa wpływ zmian kadrowych na zawartość i jakość najważniejszego programu informacyjnego telewizji publicznej. - W ciągu kilkunastu dni trudno radykalnie przebudować ramówkę programową bądź sformułować nowe propozycje programowe. Bardzo łatwo jednak zmienić wymowę materiałów informacyjnych i uczynić z nich narzędzie manipulacji nastrojami społecznymi, co budzi nasz głęboki niepokój - brzmi treśc uchwały podjętej przez radę na posiedzeniu w dniu 27 stycznia.
Zdaniem rady, główne wydanie "Wiadomości" powinno zostać poddane profesjonalnemu monitoringowi ich treści. - Są oznaki, że bywają stronnicze - brzmi komunikat, w którym padają konkretne przykłady: "15 stycznia, gdy zostaliśmy zaskoczeni obniżeniem ratingu Polski przez agencję Standard & Poor's, "Wiadomości" poświęciły temu newsowi zaledwie kilka sekund, podczas gdy inne media uznały ten fakt za informację dnia. 19 stycznia w sześciu na siedem materiałów "Wiadomości" znalazły się negatywne przekazy na temat Niemiec. 20 stycznia w relacji z debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu zabrakło odniesienia do antyeuropejskiego nastawienia większości deputowanych broniących Polski. 21 stycznia pominięto milczeniem nadużycie ze strony premier Beaty Szydło, mówiącej o milionie uchodźców z Ukrainy, mimo oficjalnego dementi tej "rewelacji” ze strony ambasadora Ukrainy. Nie rozumiemy również lansowania w „Wiadomościach” postaci i poglądów skrajnych, co świadczy nie o pluralizmie tej audycji, ale o skrajnym radykalizmie ich nowej formuły."
- Zgodnie z art.21 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji programy mediów publicznych powinny cechować "pluralizm, bezstronność i wyważenie oraz innowacyjność, wysoka jakość i integralność przekazu”. "Wiadomości” nie mogą zatem uprawiać propagandy, nie mogą być rządowe lub partyjne - czytamy dalej w komunikacie.
bak