Instalacja fotowoltaiczna to w pełni ekologiczne, wydajne źródło energii. Aby służyła nam jak najdłużej i najefektywniej, warto wiedzieć, jak należy o nią prawidłowo dbać. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakich zasad trzeba przestrzegać, aby panele fotowoltaiczne działały bezawaryjnie i ekonomicznie.
Prawidłowa eksploatacja paneli na co dzień
Najcenniejszym źródłem informacji na temat właściwego sposobu obchodzenia się z poszczególnymi elementami instalacji jest ich producent i dostawca. Gdy w grę wchodzi fotowoltaika Wrocław, warto skontaktować się z firmą Ozeus. Jej pracownicy to wykwalifikowani specjaliści z szeroką wiedzą i bogatym doświadczeniem praktycznym, którzy chętnie udzielają klientom niezbędnych wskazówek.
W przypadku prawidłowo zamontowanych, sprawnych paneli, są one praktycznie bezobsługowe. Wystarczy pozwolić im pracować, nie ingerując w sposób ich działania, a instalacja powinna działać poprawnie.
W jaki sposób powinno się czyścić panele fotowoltaiczne?
Na efektywność pracy paneli fotowoltaicznych i ich bezawaryjne działanie wpływa między innymi prawidłowy sposób ich czyszczenia. Ważne, by nie używać w tym celu szorstkich szczotek, ani silnych detergentów. Szorowanie może spowodować nieodwracalne uszkodzenia powierzchni panelu, a agresywna chemia wejść w reakcję z materiałami, z których są wykonane. Takie nieprofesjonalne działanie często skutkuje uszkodzeniem instalacji i utratą gwarancji producenta.
Warto mieć na uwadze, że sposób montażu paneli sprawia, że większość zabrudzeń samoistnie z nich spływa wraz z deszczem. Typowe zanieczyszczenia, takie jak kurz czy pył nie obniżają w znaczący sposób efektywności pracy instalacji, nie trzeba więc ich zbyt często usuwać.
Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się umyć panele fotowoltaiczne, pamiętaj, by nie robić tego w środku dnia, ale dopiero wtedy, kiedy całkowicie ostygną. Czyszczenie najlepiej wykonywać dwa razy w roku, wiosną oraz w połowie lata. Wtedy pyłu i kurzu, które mogą osadzać się na powierzchni paneli, jest najwięcej, a brak opadów często uniemożliwia im samooczyszczanie.
Do mycia paneli powinno się używać wyłącznie miękkiej gąbki albo mopa. Szorstkie szczotki mogą uszkodzić ich powierzchnię. Nie należy wykorzystywać w tym celu również myjek ciśnieniowych, ponieważ wysokie ciśnienie może prowadzić do rozszczelnienia połączeń między modułami. Do skutecznego umycia paneli wystarczy mieszanka wody demineralizowanej i izopropanolu. Stosowanie detergentów nie jest wskazane. Grubsze zabrudzenia, takie jak liście czy gałęzie, można usunąć miękką szczotką.
W razie wątpliwości, czy będziesz umiał samodzielnie właściwie oczyścić swoją instalację, możesz powierzyć to zadanie profesjonalistom. Dysponują oni nie tylko specjalistyczną wiedzą, ale również fachowym sprzętem, który znacznie ułatwia i przyspiesza pracę.
Co zrobić w przypadku usterki?
Jeśli zauważysz, że Twoja instalacja przestała działać poprawnie, warto reagować jak najszybciej w celu uniknięcia poważniejszej awarii. W żadnym wypadku nie powinno się próbować usuwać usterek na własną rękę. Może to spowodować uszkodzenie paneli, ale również stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Naprawę najlepiej powierzyć profesjonalnemu serwisowi, takiemu jak Ozeus, którego specjalnością jest fotowoltaika. Warto dbać również o regularne serwisowanie paneli i sprawdzanie stanu poszczególnych elementów instalacji, nawet jeśli ich praca nie budzi żadnych zastrzeżeń. W przypadku większości producentów stanowi to niezbędny element honorowania gwarancji, dlatego nie wolno o tym zapominać.