Spis treści: Wyjaśnienia ekspertów, Czym jest zestaw hydroforowy?, Kiedy zaleca się stosowanie zestawów hydroforowych?, O tym pamiętaj, zanim kupisz zestaw hydroforowy.
Zestawy hydroforowe stanowią bardzo ciekawą alternatywę dla pomp samozasysających i głębinowych połączonych z zewnętrznym zbiornikiem. To praktyczne rozwiązanie budzi spore zainteresowanie wśród osób, które planują wykonanie instalacji do pobierania wody z własnego ujęcia i zasilania nią np. domku letniskowego, domu jednorodzinnego czy systemu nawadniania ogrodu. Z naszego artykułu dowiesz się, kiedy warto postawić właśnie na zestaw hydroforowy.
Warto wiedzieć: „(hydrofor); stosowane do zasilania w wodę pojedynczych domów, sieci małych wodociągów (np. wiejskich) oraz, w wodociągowych sieciach osiedlowych i wewn. instalacjach wodociągowych wysokich budynków, do podwyższania niskiego ciśnienia wody do wartości wymaganej w punktach jej czerpania; pompa wirowa tłoczy wodę jednocześnie do zbiornika i sieci lub wewn. instalacji wodociągowej (albo tylko do zbiornika); po wypełnieniu zbiornika wodą do granicznego poziomu i uzyskaniu w nim ciśnienia umożliwiającego przetłoczenie wody do najwyżej położonych pomieszczeń, pompa wyłącza się automatycznie i sprężone powietrze wytłacza wodę ze zbiornika do sieci lub instalacji; cofaniu się wody w kierunku pompy zapobiega zawór zwrotny; po odpowiednim obniżeniu się ciśnienia w zbiorniku pompa włącza się i cykl się powtarza; obecnie tradycyjne u.h. zastępuje się takimi, w których pompa jest zespolona w jedną konstrukcję ze zbiornikiem ciśnieniowym.” Źródło: https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/hydroforowe-urzadzenie;3913507.html
Czym jest zestaw hydroforowy?
Zestaw hydroforowy to połączenie pompy samozasysającej ze zbiornikiem przeponowym. Pompa jest zamontowana bezpośrednio na zbiorniku, z którym łączy ją wąż ciśnieniowy. W skład zestawu wchodzi też cały osprzęt niezbędny do pobierania wody, czyli wyjście pięciodrożne, manometr, wyłącznik ciśnieniowy oraz wtyczka.
Taki zestaw jest gotowy do montażu w miejscu poboru wody. Można go umieścić np. w obudowie studni kręgowej czy wierconej. Po odpowietrzeniu pompy wystarczy tylko umieścić wąż tłoczny w ujęciu i już można rozpocząć pobór. Montaż zestawu jest bardzo prosty, podobnie jak demontaż, z czym powinna sobie poradzić każda osoba mająca podstawowe pojęcie o hydraulice.
Ekspert wyjaśnia: „Zasada działania zestawu hydroforowego jest bardzo prosta. Po odpowietrzeniu i pierwszym zalaniu pompy samozasysającej, umieszczamy wąż ssący w źródle wody (na przykład studni kopanej), ustawiamy ciśnienie załączania i wyłączania na wyłączniku ciśnieniowym i uruchamiamy urządzenie. Pompa automatycznie napełni zbiornik wodą aż do uzyskania zadanego ciśnienia, a następnie się wyłączy. Ponowny start nastąpi w momencie spadku ciśnienia poniżej preferowanej wartości. Dzięki temu właściciel zestawu nie musi kontrolować jego pracy, mając zapewniony stały dostęp do wody pod odpowiednim ciśnieniem.” Źródło: https://sklep-hydros.pl/38-zestawy-hydroforowe
Kiedy zaleca się stosowanie zestawów hydroforowych?
Zestaw hydroforowy wciąż może być dobrym zamiennikiem dla osobnej pompy hydroforowej/głębinowej i zbiornika. Na takie rozwiązanie najczęściej decydują się inwestorzy, którzy szukają możliwie jak najprostszego i najtańszego sposobu na pobieranie wody ze studni i zasilanie nią np. domu jednorodzinnego. Kupując zestaw zyskujemy wszystkie niezbędne elementy, co oszczędza czas i maksymalnie upraszcza montaż.
Informacja z poradnika: „Zestaw hydroforowy zajmuje również mało miejsca, a już na pewno w porównaniu ze standardowym zbiornikiem na wodę, który zwykle ma pojemność od 150 do nawet 300 litrów. Jest to zatem naturalna propozycja dla osób dysponujących ograniczoną przestrzenią w obudowie studni, garażu czy pomieszczeniu gospodarczym.” Źródło: https://domabc.pl/woda,ac293/zestaw-hydroforowy-poznaj-jego-zalety-i-wady,12724
Czyli na zastosowanie zestawu hydroforowego powinni się zdecydować również ci inwestorzy, którzy dysponują ograniczoną ilością miejsca w budynku i zwyczajnie nie mogą sobie pozwolić na zamontowanie pełnowymiarowego hydroforu np. w garażu czy w pomieszczeniu gospodarczym. Zestaw jest na tyle kompaktowy, że da się go schować nawet w niewielkiej wnęce, jak i zamontować we wspomnianej już obudowie studni.
Ważne!
Jeśli zestaw ma być użytkowany w cyklu całorocznym, to niezbędne będzie zabezpieczenie go przed mrozem.
Zakup zestawu hydroforowego można polecić również osobom, które szukają tymczasowego rozwiązania w zakresie zaopatrywania budynku w wodę – na przykład chcą się już wprowadzić do nowego domu, a wciąż czekają na podłączenie do wodociągu. Będzie to najtańsze rozwiązanie, które w dodatku umożliwi korzystanie z zestawu również w przyszłości, na przykład do podlewania ogródka.
O tym pamiętaj, zanim kupisz zestaw hydroforowy
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze zestawu hydroforowego należy dokładnie zmierzyć głębokość ujęcia wody, czyli lustro statyczne i dynamiczne (o ile lustro obniża się w trakcie poboru). Pamiętajmy, że pompy hydroforowe mogą zasysać wodę z głębokości maksymalnie 8, a niektóre modele 9 metrów.
Jeśli więc lustro wody jest położone niżej, to taki zestaw do niczego się nie przyda. W takiej sytuacji trzeba zastosować pompę głębinową i osobny zbiornik hydroforowy, na przykład przeponowy, stalowy lub ocynkowany.