Wskaźniki akcji czyli KPI (z ang. Key Performance Indicator) są liczbami, które pozwalają znacznie lepiej i bardziej precyzyjnie określić wartość spółki w celach inwestycyjnych. Stanowią tym samym podstawę do systematycznej selekcji akcji, które chce obserwować lub kupić inwestor. To także dobry wyznacznik w sytuacji, kiedy trader czeka na odpowiedni moment, aby sprzedać wybranego akcje. Jakie wskaźniki warto znać i dlaczego? Sprawdź nasz poradnik.
Lista jest bez wątpienia bardzo długa. Niektóre ze wskaźników opisują wybraną spółkę np. Apple w obiektywny sposób, a inne interpretują dane znacznie bardziej subiektywnie.
Wskaźniki akcji stanowią fundamentalną część przeglądu akcji. Bywa, że jest to długotrwały proces, ale wcale nie musi taki być. Istnieje mnóstwo wskaźników akcji, które niemal od ręki pozwalają ocenić spółkę i jej akcje.
KPI są niezwykle istotne z punktu widzenia każdego inwestora, gdyż można je łatwo wykorzystać do określenia wydajności wszelkich prowadzonych w firmie działań. Z ich pomocą można także szybko zmierzyć potencjalną szansę na sukces lub porażkę wybranej spółki.
Najważniejsze czynniki, które powinien znać każdy inwestor, pomagają dokonać właściwej wyceny akcji. Należą do nich m.in. cena akcji, kapitalizacja rynkowa spółki, jej obrót, dywidenda oraz wartość księgowa na akcję. Dzięki temu łatwiej inwestować w poplarne fundusze ETF, którymi można handlować na takiej samej zasadzie jak akcjami. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, odwiedź witrynę Saxo Bank Polska i zyskaj dostęp ponad 5000 ETF-ów z giełd całęgo świata.
Cena akcji
Cena akcji obrazuje cenę, za jaką handluje się akcjami wybranej spółki w danym momencie. Wskaźnik ten daje także wgląd w rozwój firmy na przestrzeni kilku ostatnich lat. Można z niego zatem wywnioskować szanse na potencjalny sukces lub porażkę.
Choć cena akcji daje dobry przegląd wyników akcji, z pewnością nie powinna być wykorzystywana przez inwestorów do ich oceny. Znacznie bardziej przydatna jest w tym przypadku umiejętność odczytywania i analizowania wykresu akcji.
Obrót
Bardzo dobrym wskaźnikiem wielkości przedsiębiorstwa jest obrót. Nie da się jednak obliczyć jaka jest rentowność firmy na podstawie jej obrotów. Dlaczego tak się dzieje? Otóż nawet przy wielomilionowych obrotach można zakładać, że koszty są większe. Jednak nawet pomimo tego, obrót jest dość często wykorzystywany jako element kalkulacji wielu wskaźników.
Kapitalizacja rynkowa
Mając do dyspozycji podstawowe dane, kapitalizacja rynkowa to prawdopodobnie jeden z najistotniejszych wskaźników akcji. Obrazuje ile dana spółka jest w danej chwili warta na giełdzie, bądź też po jakiej wartości spółka jest aktualnie notowana na światowej giełdzie.