Zgodnie z unijnymi przepisami, już w marcu br. wybrane urządzenia polskiej marki Kernau zyskają nowe etykiety energetyczne. Wszystko po to, by ułatwić konsumentom wybór najbardziej energooszczędnych urządzeń i zachęcić do inwestowania w przyjazny dla środowiska sprzęt AGD i RTV.
Nowe etykiety bez plusów
Etykiety energetyczne od ponad 20 już lat pomagają konsumentom rozpoznać najbardziej energooszczędne sprzęty AGD i RTV. Pierwotnie skala efektywności miała 6 poziomów: od A do G, jednak postęp technologiczny sprawił, że stała się ona niewystarczająca. W ten sposób pojawiły się klasy A+, A++ i A+++, które obecnie znikają z etykiet. – Unia Europejska zadecydowała o powrocie do sześciostopniowej skali efektywności energetycznej, oznaczanej literami od A do G. Co więcej, zmianie ulegają zasady wyliczeń parametrów poszczególnych urządzeń, a w momencie przeskalowania najbardziej energooszczędne urządzenia, które do tej pory miały klasę energetyczną na poziomie A+++, trafią do klasy B lub C, a niekiedy nawet i D. Klasa A bowiem ma być w pełni zarezerwowana dla jeszcze bardziej wydajnych sprzętów, które na rynku pojawią się w przyszłości. Zmiany w pierwszej kolejności obejmą takie grupy produktowe, jak: pralki, pralko-suszarki, chłodziarki, zamrażalki, zmywarki i telewizory – wyjaśnia Tomasz Bytnar i, jak dodaje, to nie jedyne usprawnienie, jakiego możemy się spodziewać.
Co jeszcze się zmienia?
Na nowych etykietach pojawią się również nowe piktogramy ukazujące najważniejsze cechy poszczególnych urządzeń, w tym poziom emitowanego przez nie hałasu w skali od A do D, oraz kody QR pozwalające na sprawdzenie pełnej specyfikacji danego produktu. – Wystarczy, że zeskanujemy kod z naklejki, na przykład za pomocą smartfona, by móc poznać wszystkie parametry urządzenia. Zgodnie z wytycznymi UE, marka Kernau uzupełnia dane w europejskiej bazie EPREL od 2019 roku, dzięki czemu można znaleźć w niej wszystkie kluczowe informacje o naszych produktach – zapewnia Tomasz Bytnar.
Wydajność na tym samym poziomie
Co ważne dla konsumentów, zmiana etykiet energetycznych i nowe oznaczenia, nie będą mieć żadnego wpływu na efektywność urządzeń. Nowa skala nie zmienia bowiem parametrów urządzenia, a jedynie klasyfikuje go na innym poziomie wydajności, względem pozostałych sprzętów. – Najbardziej wydajna zmywarka marki Kernau wciąż zapewni nam wysokie oszczędności w domowym budżecie, pomimo tego że na jej etykiecie symbol A+++ zostanie zastąpiony oznaczeniem „D” – tłumaczy prezes polskiej marki.
Sprawdź szczegółowe informacje w specjalnym e-booku przygotowanym przez zespół Kernau:
lub przejdź na kernau.com
Etykietowanie a ekologia
Etykiety energetyczne z założenia miały stanowić impuls dla producentów do wytwarzania urządzeń elektrycznych o coraz to wyższej wydajności. I, trzeba przyznać, że doskonale spełniły swoją rolę. – Jak pokazują badania, aż 93% konsumentów rozpoznaje etykiety energetyczne, czyli charakterystyczne naklejki z kolorową skalą, a 79% bierze je pod uwagę przy wyborze sprzętu. Producenci urządzeń elektrycznych świetnie orientują się w czynnikach wpływających na decyzje zakupowe ich klientów. Mamy więc pewność, że zmiana skali na etykietach energetycznych, w tym przede wszystkim pusta klasa A, zmotywują wszystkie marki AGD i RTV, w tym również markę Kernau, do dalszych starań o podnoszenie efektywności energetycznej oferowanych sprzętów – podsumowuje Tomasz Bytnar.