Wilgoć oraz grzyb to problem w budownictwie. Niekorzystnie wpływają na stan techniczny budynku. Mogą również negatywnie odbijać się na zdrowiu mieszkańców. Dlatego takich problemów nie można zamiatać pod dywan, tylko przeprowadzić skuteczne osuszanie. Zawilgocenie, grzyb w budynkach to nie przypadek. Wszystko ma swoje źródła, dlatego należy je poznać. Oczywiście najbardziej istotne będzie to, jak skutecznie walczyć z wilgocią w budynkach.
Skąd bierze się wilgoć w budynkach?
Wilgoć, z punktu widzenia specjalistów, definicji, dzieli się na eksploatacyjną, technologiczną oraz budowlaną. Pierwszy przypadek, czyli wilgoć eksploatacyjna bierze się z uwagi na stałe użytkowanie budynków. Jest to w pełni normalne zjawisko, najczęściej pojawiające się w zimniejszych miesiącach. Wilgoć technologiczna wynika z procesów produkcji materiałów budowlanych. Żeby wytworzyć np. beton komórkowy, niezbędne jest użycie dużych ilości wody. Część niej pozostaje w materiałach. Wilgoć budowlana pojawia się na etapie budowy, remontów. Wykorzystanie wody w trakcie np. prac murowania lub niekorzystne warunki atmosferyczne podczas budowy sprawiają, że materiały wchłaniają wodę.
Najróżniejsze sytuacje mogą spowodować, że budynek będzie zawilgocony i konieczne okaże się przeprowadzenie jego osuszania.
Brak poziomej izolacji przeciwwilgociowej fundamentów i podłóg lub wykonanie ich niezgodnie ze sztuką budowlaną. Od dołu zaczyna nacierać woda, powodując zawilgocenie. Dlatego bardzo ważne jest, aby w procesie projektowania izolacji fundamentów, brać pod uwagę grunt oraz wody gruntowane na działce gdzie stawiany będzie budynek.
Awarie instalacji, zarówno wodnej, grzewczej, jak i kanalizacyjnej. Tak naprawdę nie ma znaczenia czy mowa o nowych, czy starych instalacjach. Wszędzie może zdarzyć się awaria, czyniąc ogromne spustoszenie.
Nieprawidłowo, nieefektywnie działająca wentylacja w budynku. Do tego brak ocieplenia budynku, nieumiejętne ogrzewanie wnętrz. Wszystkie te elementy są gwarancją, że bardzo szybko zjawi się wilgoć, a za nią grzyb.
Nowoczesne technologie budowlane sprawiły, że budynki stawiane są bardzo szybko. Jednak prace budowlane, a szczególnie wykończeniowe wymagają użycia sporych ilości wody. Podobnie ma się rzecz podczas przeprowadzania remontów w starym budownictwie. Takie sytuacje to gwarancja, że niebawem pojawi się wilgoć. Dlatego konieczna jest umiejętność jej zapobieganiu.
Jak prawidłowo osuszać budynki?
Na początku należy mieć na uwadze, że przed przystąpieniem do osuszania budynki, konieczne jest skuteczne znalezienie i usunięcie źródła wilgoci. Tylko wtedy można mieć pewność, że osuszanie będzie wykonane w stu procentach.
Kolejnym etapem skutecznego osuszania budynków jest wybranie najbardziej efektywnej metody działania. Metod związanych z walką z wilgocią jest wiele, a wszystko zależy od skali problemu, a także lokalizacji źródła zawilgocenia.
Wilgoć technologiczna wymagająca skutecznego suszenia świeżych posadzek, tynków, powierzchni dachów, będzie wymagała użycia osuszaczy. Jaki osuszacz się sprawdzi? Sprzęt dobiera się na podstawie choćby takich danych jak wielkość pomieszczenia oraz wskaźnik przepływu powietrza. Podobne rozwiązania stosuje się w przypadku osuszania po zalaniach.
Jak poradzić sobie z nadmiarem wilgoci w izolacji pod posadzką? Niezbędne jest wykonanie otworów w posadzce, a następnie za pomocą specjalnych pomp wtłaczać lub odsysać suche i ciepłe powietrze.
Artykuł powstał we współpracy z: https://www.skuteczne-osuszanie.pl/osuszanie-budynkow-po-zalaniu/