Technika estradowa
« lista artykułów
2019-07-26
Technika estradowa jest bardzo szerokim zagadnieniem w branży rozrywkowej. Jednak dla ludzi realizujących technikę estradową nie jest to rozrywka, a ciężka i specjalistyczna praca niezbędna aby artyści mogli w pełnym komforcie pracować, a widzowie oglądać popisy swoich ulubieńców na świetnie przygotowanych scenach. Na technikę estradową składają się scena, zadaszenie oraz niezbędne do ich postawienia konstrukcje, oświetlenie, nagłośnienie, ewentualne efekty specjalne (jak na przykład dym itp.) oraz zapewnienie zasilania wszystkim urządzeniom.
Scena i zadaszenie
Żaden event nie może odbyć się bez sceny, dzięki której artyści będą lepiej widoczni. Scena na ogół zapewnia wykonawcom antypoślizgową powierzchnię, co ma szczególne znaczenie podczas popisów tanecznych i akrobatycznych. Scena zwykle jest zadaszona, co chroni sprzęt i osoby na niej występujące przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (opady deszczu i śniegu, ale także ostre słońce). Natomiast konstrukcje, na których osadzone jest zadaszenie, często wykorzystywane jest także do podwieszenie sprzętu nagłośnieniowego i oświetleniowego.
Oświetlenie
Oświetlenie sceniczne jest niezwykle ważne dla odbioru imprezy. Obecnie stosuje się głównie oświetlenie lampami LED oraz lasery. Te ostatnie służą jedna głównie do wygenerowania efektów specjalnych a nie do właściwego oświetlenia sceny. Osobnym, bardzo rozbudowanym tematem jest sterowanie oświetleniem estradowym. O ile proste lasery wykonują gotowy, umieszczony w fabrycznym sterowniku program, a lampy LED po prostu świecą tam, gdzie są skierowane, o tyle profesjonalne sprzęty wymagają odpowiednich umiejętności obsługi i wykonania układu sterowania. Stosuje się głównie sterowanie cyfrowe takie jak DMX, Art-NET, rzadziej DALI, a w przypadku laserów ILDA. Sterowanie analogowe jest już rzadko stosowane.
Nagłośnienie
Wszystkie kwestie techniki estradowej składają się na efekt końcowy, jednak bez wątpienia nie ma udanego eventu bez odpowiedniego nagłośnienia. Właściwe nagłośnienie to nie tylko rozwieszenie głośników tak, aby jak najdalej niosły dźwięk. Należy zastanowić się nad doborem mikrofonów do panujących warunków (aby zbierały jak najmniej niepożądanych sygnałów takich jak szumy itp.). Sygnały dźwiękowe należy też poddać odpowiedniej obróbce. Szereg urządzeń takich jak kompresory, ekspandery czy miksery wpływają na jakość sygnału dźwiękowego, zapewniając jego jak najwyższy poziom.
Zasilanie
Niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania techniki estradowej jest zapewnienie zasilania urządzeń w energię elektryczną. Zasilanie realizuje się albo z istniejącego przyłącza albo przy wykorzystaniu agregatu prądotwórczego. Zaletą przyłącza jest to, że jest ono praktycznie bezobsługowe. Z kolei agregaty są mobilne, ale wymagają uzupełniania paliwa.
Do realizacji zadań techniki estradowej niezbędny jest sprzęt, ale także odpowiednia wiedza i doświadczenie fachowców, którzy się tym zajmują.
Więcej informacji na: https://cma.pl/technika-estradowa/