Na samym początku noktowizory wykorzystywane były w celach militarnych. Jednak po latach, znalazły zastosowanie, nie tylko wśród osób zajmujących się branżą wojskową. Kiedy urządzenia te mogą okazać się nam przydatne i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Już za chwilę postaramy się rozwiać Wasze wszystkie wątpliwości!
Noktowizor - kilka słów wprowadzenia
Przed samym zakupem tego jakże praktycznego urządzenia warto jest wspomnieć kilka słów na temat jego powstania. Mianowicie, sama idea prowadzenia nocnych operacji wojskowych, pojawiła się po raz pierwszy już podczas wojny trojańskiej. Kiedy to pod zasłoną nocy greccy wojownicy z Odyseuszem na czele opuścili kryjówkę znajdującą się w słynnym drewnianym koniu. Jednak musiały minąć kolejne setki lat, aby wdrożyć w życie pomysł prowadzenia działań militarnych po ciemku. Dokonał tego w 1926 roku J. L. Baird będący wynalazcą pierwszego w historii noktowizora.
Urządzenia te bardzo szybko znalazły zastosowanie w wojsku. Na samym początku do nocnego transportu, a następnie do celowania w przeciwnika w trakcie II Wojny Światowej przez wojska III Rzeszy. Z czasem noktowizory były ulepszane, a ich cena stawała się bardziej przystępna. Obecnie urządzenia te z dużym powodzeniem wykorzystywane są nie tylko przez wszystkie armie świata, ale również przez służby porządku publicznego, czy ochronę. Dużym zainteresowaniem cieszą się także wśród fanów gier taktycznych (takich jak np. survival, czy paintball) i myśliwych.
Jak działa noktowizor?
Jak już wiemy, noktowizor jest urządzeniem, pozwalającym ludziom widzieć w ciemności. Jednym z głównych jego elementów jest wzmacniacz obrazu, który nasila natężenie światła, od najniższych wartości, do takich które umożliwiają dokładną obserwację. Jednak, aby urządzenie takie działało, niezbędne jest oświetlenie pola obserwacji rozproszonym światłem, którego źródłem jest księżyc lub gwiazdy. Światło szczątkowe pada na światłoczułą płytkę wzmacniacza obrazu, wybijając z niej elektrony, które przechwycone zostają przez następny sensor, umożliwiający wzmocnienie obrazu o tysiące razy.
A co dzieje się gdy do obserwatora nie dociera światło szczątkowe? W takim przypadku noktowizor nie będzie działał i i potrzebne jest zastosowanie dodatkowych źródeł światła, które naturalnie nie będą widoczne zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Najczęściej wykorzystywane są do tego iluminatory podczerwieni. Warto tu przy okazji wspomnieć, że wszystko to co widzimy na ekranie jest w kolorze zielonym, który charakteryzuje się największą ilością odcieni, ze wszystkich barw światła. Umożliwia to obserwatorowi wykrycie obiektów, które niewiele się od siebie różnią.
Jak wybrać optymalny noktowizor?
Asortyment noktowizorów jest bardzo zróżnicowany i szeroki. Bogatą ofertę tych urządzeń posiada jeden z najdłużej działających w naszym kraju sklepów detektywistycznych AlfaTronik. Dostępne w nim noktowizory znacząco różnią się zarówno parametrami jak i funkcjonalnością: https://www.alfatronik.com.pl/noktowizja-noktowizory-c-12_46.html. Dlatego osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z noktowizorami, chcemy przedstawić wskazówki, którymi powinny kierować się, wybierając optymalne urządzenie. Na pewno szczególną uwagę trzeba zwrócić na:
Zasięg widzenia noktowizora
W przypadku noktowizorów z wbudowanym oświetlaczem podczerwieni można mówić nawet o trzech parametrach (zasięgu widzenia z włączonym oświetlaczem, przy znikomym widzeniu i całkowitej ciemności). Zasięg w ciemności, w zależności od urządzenia, może wynosić od 50 metrów (w przypadku najprostszych urządzeń), do 300 metrów (w przypadku sprzętu już bardziej zaawansowanego). Natomiast już przy użyciu dodatkowego oświetlacza, noktowizor może posiadać zasięg od 100 do nawet 700 metrów.
Przykładowo, dostępny w AlfaTronik Noktowizor Pulsar Challenger G2+ 3,5x56B przystosowany jest do pracy w całkowitych ciemnościach i pozwala widzieć na odległość 700 metrów, przy czasie pracy wynoszącym aż 50 godzin.
Rozdzielczość obrazu
Kolejną rzeczą, na którą powinno zwrócić się uwagę przy zakupie noktowizora jest rozdzielczość obrazu, którą określa się w liniach/mm. Zazwyczaj waha się ona w przedziale od 40 do 60 linii/mm. Im jest ona większa tym możliwe będzie dostrzeżenie większej ilości szczegółów. Noktowizor Pulsar NVB Edge GS 3,5x50 L posiada rozdzielczość 42 linii /mm, a już Pulsar Digital NV Recon X870 ≥50 linii/mm.
Zoom
Warto także zwrócić uwagę na to jakie przybliżenie oferuje dane urządzenie. Zoom jest obecny tylko w niektórych modelach noktowizorów, czy kamer z podczerwienią i może dawać nawet pięciokrotne przybliżenie. Również niektóre z nich umożliwiają regulację dioptrii w okularze. Przykładowo Noktowizor Yukon Signal N340 RT posiada system podświetlania i regulowane powiększenie w zakresie od 6,5x do 13x, co pozwala uzyskać wierne odwzorowanie obrazu nawet z dużej odległości.
Używanie noktowizora bez konieczności trzymania go w rękach
Jeśli w planach macie częste przemieszczanie się z noktowizorem, to w takim przypadku, zdecydowanie warto jest postawić na specjalne przystosowane do tego modele. Często są one wyposażone w systemy montażu na głowę lub hełm. Charakteryzują się także małymi rozmiarami i niską wagą. Sklep AlfaTronik ma w swojej ofercie model Noktowizor Yukon NVMT Spartan 1X24 KIT, w którym wygodny uchwyt do zamocowania na głowie pozwala uwolnić ręce i swobodnie korzystać z urządzenia.
Przy tak dużej ofercie noktowizorów dostępnych obecnie na rynku, na pewno każdy znajdzie bez większych problemów, model dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb.