Certyfikaty ISO 9001 dla kogo? [infografika]
« lista artykułów
2016-10-31
ISO 9001 dotyczą Systemu Zarządzania Jakością. Na całym świecie taki system wprowadziło już ponad milion organizacji. W tym artykule wyjaśnię dla kogo przeznaczona jest ta norma oraz na czym polega SZJ.
Dla kogo ISO 9001 certyfikat?
Organizacja ISO, która zrzesza krajowe organizacje normalizacyjne na całym świecie stworzyła normę ISO 9000 w roku 1987. Jej zapisy od samego początku były związane z zarządzaniem jakością. Wiele osób myśli, że ISO 9001 jest zarezerwowane tylko dla firm. Nie jest to prawdą. Certyfikację systemu zarządzania jakością mogą także uzyskać instytucje państwowe np. Dolnośląski Urząd Wojewódzki, jak również organizacje pozarządowe np. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Zapisy normy są na tyle uniwersalne, że mogą być wykorzystane zarówno w dużej międzynarodowej korporacji, jak i kilkuosobowej organizacji. Zastosowanie zasad jest też możliwe we wszystkich branżach i rodzajach działalności.
Na czym polega zarządzanie jakością wg ISO 9001?
Podstawowe założenia normy ISO można streścić w kilku punktach:
- orientacja na klienta,
- przywództwo,
- zaangażowanie ludzi,
- podejście procesowe,
- systemowe podejście do zarządzania,
- ciągłe doskonalenie,
- podejmowanie decyzji na podstawie faktów,
- wzajemnie relacje z dostawcami.
Na tych filarach opiera się cały system zarządzania jakością w każdej organizacji, która wdrożyła i zdobyła ISO 9001 certyfikat. Dzięki zastosowaniu wytycznych tej normy wszystkie działania w firmie, urzędzie, czy fundacji są zoptymalizowane. Dobre zarządzanie jakością pozwala na obniżenie kosztów oraz wzrost przychodów organizacji. Głównym celem wdrożenia tego systemu jest jednak podniesienie poziomu satysfakcji klienta. Dopiero jeśli konsument doceni poprawę jakości produktów lub usług, to można powiedzieć, że system zarządzania jakością działa poprawnie. Aby dowiedzieć się więcej o SZJ oraz jego certyfikacji, wejdź na stronę: www.bureauveritas.pl/services+sheet/certyfikacja-iso9001
Warto również wiedzieć o tym, że niedawno norma ta przeszła swoją aktualizację. Poniższa infografika przedstawia zakres zmian. Zapoznaj się z nią i podziel z innymi!