Nie tylko klienci indywidualni starają się oszczędzać. Podmioty gospodarcze również mogą odkładać część wypracowanych zysków. Jak zainwestować oszczędności, by zarobić?
Banki oferują produkty oszczędnościowe nie tylko klientom indywidualnym, lecz także firmom. Do najpopularniejszych należą rachunki oszczędnościowe i lokaty. Większość banków działających na rynku posiada w swojej ofercie co najmniej jedną propozycję lokaty skierowaną do osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą lub spółek. By wybrać korzystnie, niezbędne jest poznanie szczegółów każdej oferty.
Gdzie szukać atrakcyjnych ofert?
Ponieważ lokat przygotowanych z myślą o przedsiębiorcach i pozostałych podmiotach gospodarczych jest sporo, zapoznanie się ze wszystkimi propozycjami może być czasochłonne. Osoby zainteresowane nie powinny się jednak martwić szerokim wyborem, mogą bowiem skorzystać z rankingów. Przykładowy jest dostępny pod adresem internetowym: https://www.ideabank.pl/ranking-lokat-bankowych.
Ranking lokat pozwala wstępnie zapoznać się np. z wysokością oprocentowania poszczególnych produktów. W efekcie klient może określić, którymi produktami jest zainteresowany. To jednak nie jest jedyny powód, dla którego warto zajrzeć do takiego zestawienia. Wspomniany ranking zawiera też informację, czy z lokaty może skorzystać podmiot, który jest już klientem banku, czy też oferta jest dostępna wyłącznie dla nowych klientów.
Oprocentowanie nie jest najważniejsze, ale…
Od wysokości oprocentowania oferowanego przez bank zależy zysk wypracowany przez pieniądze odłożone na lokacie. Jednak oprocentowanie wcale nie musi być kluczowym czynnikiem dla podmiotów gospodarczych. Z punktu widzenia przedsiębiorców istotny może być również czas, na jaki oddają środki do dyspozycji banku.
Na rynku bez trudu można znaleźć lokaty zarówno na krótki okres, np. 7, 14 czy 21 dni, jak i na znacznie dłuższy, choćby miesięczne czy półroczne. W efekcie każdy przedsiębiorca może zdecydować się na podpisanie lokaty na okres, który nie spowoduje, że nie będzie miał on dostępu do środków, gdy będzie ich potrzebował. Na tę kwestię warto zwrócić uwagę. Wystarczy tylko kilka faktur nieopłaconych przez kontrahentów w terminie, by konieczne było sięgnięcie po oszczędności.
Przed podpisaniem umowy, czyli na co zwrócić uwagę
Przedsiębiorca zainteresowany podpisaniem umowy o lokatę powinien pamiętać, że wybór konkretnej nie zamyka sprawy. Równie istotne jest szczegółowe zapoznanie się z warunkami zaoferowanymi przez bank, które znajdą się w umowie. Na co zwrócić wagę? Poza sprawdzeniem, czy zgadza się wysokość oprocentowania, dobrze mieć wiedzę na temat kar, które bank naliczy w przypadku zerwania umowy – w takiej sytuacji przedsiębiorca może utracić nie tylko wypracowane odsetki, lecz także część kapitału.
Wybierając między poszczególnymi lokatami, dobrze jest zweryfikować, czy wysokość oprocentowania zaoferowana przez bank zależy od korzystania przez klienta z innych produktów, np. rachunku bankowego. Zdarza się, że atrakcyjne oprocentowanie jest dostępne wyłącznie dla tych przedsiębiorców, którzy zdecydują się na współpracę z bankiem w szerokim zakresie.