Jak wyglądają spięcia rządowe na linii prezydent – PiS?
« lista artykułów
2017-10-31
Prezydent RP zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa, przez co narasta spór pomiędzy nim a politykami Prawa i Sprawiedliwości. Andrzej Duda liczy też na dymisję szefa MON-u Antoniego Macierewicza. Jest to związane z wyborem nowych generałów oraz reformą wojska.
Weta prezydenta odnośnie ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o wecie dla ustawy o Sądzie Najwyższym, która została stworzona przez polityków PiS. Obecnie, jeśli sędzia popełnił przestępstwo, to jest usuwany z Sądu Najwyższego. Nowa ustawa miała na celu dowolne odwoływanie i powoływanie na to miejsce sędziów przez Ministra Sprawiedliwości. Prezydent uzasadnił swoje weto dbaniem o dobro Polski. Stwierdził, że niebezpiecznie jest przekazywać tak duże kompetencje administracji rządowej w ręce jednej osoby.
Kolejnym spięciem na linii prezydent – rząd PiS była nowelizacja Andrzeja Dudy ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, do której to członków powinno wybierać się stosunkiem trzech piątych głosów przez posłów Sejmu. Aktualnie na to stanowisko wybierają inne środowiska sędziowskie. Wedle Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry „był to smutny dzień dla tych wszystkich Polaków, którzy liczyli na rzeczywistą zmianę w wymiarze sprawiedliwości".
Na początku października odbyło się spotkanie Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim odnośnie projektów ustaw. Skutkiem tego klub PiS zgłosi poprawki do prezydenckich nowelizacji, których prezydent oczekuje na piśmie. Rzecznik prasowy Kancelarii Prezydenckiej stwierdził: „Prezydent nie zrezygnuje z tego, by wybór członków KRS potrzebował zgody ponadpartyjnej”.
Relacje prezydenta z szefem MON-u
Na ostatnich obchodach na Westerplatte, Apel Pamięci odczytał żołnierz zamiast planowego wystąpienia harcerza. Związek Harcerstwa Polskiego zwrócił się do Andrzeja Dudy, aby przyjrzał się tej sprawie. W tym celu Kancelaria Prezydenta poprosiła Ministerstwo Obrony Narodowej, aby wyjaśniła tą kwestię.
Prezydent nie zamierza również ustąpić Antoniemu Macierewiczowi (szefowi MON) w kwestii generałów. Zapowiedział, że nie mianuje nowych dowódców, jeśli ten nie skończy postępowania sprawdzającego wobec gen. Jarosława Kraszewskiego, który obecnie jest dyrektorem Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.
Kolejną kwestią sporną pomiędzy prezydentem a szefem MON-u jest reforma wojska. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego chce skończyć pracę nad zmianami w dowództwie wojska. Prezydent ma swoje uwagi do tej zmiany, przez co nie mogą dojść do wspólnego porozumienia.
Wszystko to przyczynia się do decyzji Prezydenta, który na spotkaniu z premier Beatą Szydło stwierdził, że oczekiwałby dymisji Antoniego Macierewicza.
td